Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí dostihy

15. 2. 2012

  Jsou určeny pro všechna plemena chrtů (skupina FCI X) a část skupiny FCI V. Běhají se na dráze, která má tvar oválu (většinou dvě velká "U" proti sobě), proto se někdy používá slovo "ovál". Délka dráhy bývá pro italské chrtíky a vipety 360 m, pro ostatní plemena 480 m. Ale běhají se dostihy i na jiné vzdálenosti, například 280 m. Občas se pořádají i dostihy rovinné.

       

 

Povrch dráhy tvoří tráva nebo písek. Dostihová sezona trvá přibližně od března do října. Pořádá se okolo 20 dostihů.

U nás jsou stálé dostihové dráhy v Kolíně, Lednici na Moravě a Mladé Boleslavi. Všechny mají travnatý povrch s pískovým doběhem. Dráha v Lednici má klopené zatáčky. V Kolíně a Lednici je klasické tažení návnady, v Mladé Boleslavi je nekonečný zajíc. Dostihová dráha je i na Praskačce, tato dráha je však soukromá. Běhá se ze startovacích boxů, kterých je šest, to znamená, že v běhu může být nejvíce šest chrtů. Psi a feny běhají zvlášť, při malém počtu mohou běžet společně v tzv. mix běhu.

 

vendula_plackova_1_original.jpg

 

 Způsob tažení návnady 

 „Klasický zajíc“ – vlasec s návnadou je tažen před chrty pomocí kladek, které jsou na zemi, nebo můžou být vedeny horem (jsou upevněny na sloupech) a celé zařízení je poháněno elektromotorem. Po každém běhu se vlasec (za pomoci motorky) opět natáhne do výchozí pozice
„Nekonečný zajíc“ - tažné zařízení  je namontováno na vnitřním okruhu dráhy a běhá stále dokola, takže se nemusí po každém běhu znova natahovat.

   Způsob hodnocení

Jsou dva způsoby postupu do finále, „dle časů“ a „dle pořadí“.

   Dle časů – pro tento způsob je bezpodmínečně nutná přesná časomíra, která v každém běhu změří časy všech startujících. Každý pes běží dvakrát (s výjimkou greyhoundů – pro ně je druhý běh fakultativní), počítá se lepší čas a 6 psů s nejrychlejšími časy postupuje do finále. Tento způsob je výhodnější (rychlejší) při větším počtu startujících.

   Dle pořadí – do finále se postupuje systémem rozběh, opravný běh, semifinále, finále.Tento způsob lze použít do maximálního počtu 36 startujících. Je třeba znát a respektovat současnou výkonnost psů a podle ní sestavit spravedlivě jednotlivé rozběhy. Nesmí dojít ke kumulaci nejrychlejších (nebo naopak nejslabších) jedinců do jednoho běhu. Zpravidla se nasazuje s číslem 1 nejrychlejší pes, pak postupně další. Opravné běhy a semifinále se sestavují podle daných tabulek, kde je přesně určeno, podle doběhu psa v rozběhu, s jakou dečkou a s kým bude startovat.     
Na dostih musí být pes vybaven dostihovým košíkem a dečkou. Veškeré závody může běhat pes pouze s dostihovou licencí, která je vystavena na základě licenčních běhů.   

Licenční zkoušky se skládají
 -  z jednoho solo běhu - chrt oběhne dráhu sám, aby bylo vidět, že má zájem o návnadu a dvou společných běhů - chrt musí prokázat, že se nepere a je schopen běžet s více psy. Není-li na startu dostatečný počet jedinců pro společný běh (nejméně 3), může Dostihová a Coursingová komise povolit výjimku ze společných běhů (pes si splní 3x solo běh).   
   Minimální věk pro licenční zkoušku: italský chrtík a vipet od 12 měsíců, ostatní plemena od 15 měsíců.

Dostihová licence
 - o licenci může majitel chrta požádat u italských chrtíků a vipetů od 15 měsíců, u ostatních plemen od 18 měsíců. Na základě trénikové karty se zapsanými splněnými běhy je pak chrtovi vystavena licence.   S  licencí chrt může startovat na všech dostizích (to znamená i v cizině) podléhajících FCI. Od 6 let věku může chrt startovat na dostizích v kategorii senior. Italští chrtíci a vipeti přesahující povolenou kohoutkovou výšku startují v kategorii sprinter.  

Řády
 - závody se řídí Mezinárodním dostihovým a coursingovým řádem FCI a každá země si dělá drobné úpravy, který však v zásadě neodporují ustanovením FCI a které jsou zakotveny v Národním dostihovém a coursingovém řádu (jedná se například o běhy vipetů sprinterů, podmínky pro Dostihového/Coursingového vítěze, apod.

 

Zdroj: http://www.pespritelcloveka.cz/kategorie.aspx/vycvik-a-sport/clanek/dostihy

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 27662
Měsíc: 233
Den: 7